7 zajímavých faktů z historie módy

Historie módy je, ač se to někomu nemusít zdát, poměrně bohatá a všem nám poskytuje skutečně zajímavá a mnohdy také překvapující fakta. Mluvíme-li o historii odívání, není řeč jen o posledních 100 letech, jak se často uvádí, ale o celých stovkách let. Podívejte se na 7 zajímavostí ze světa módy, o kterých jste možná neměli ani tušení.

1. Žádné modelky

Až do 19. století nepoužívali módní tvůrci k prezentaci svých modelů živé modelky, ale malé panenky, na kterých klientům prezentovali svá díla. Módní tvorba se tak neobešla bez výroby druhého, poněkud zmenšeného návrhu.


2. Poplatky za vousy

To, že dnes mnoho mužů nosí vousy, není žádným překvapením. Nebylo tomu tak ale vždy. Například v dobách, kdy Rusi vládl car Petr Veliký, byli muži nosící plnovous nuceni platit speciální daň za vousy. Cílem bylo přimět co nejvíce Rusů přiblížit se vzhledu Evropanů.

3. Krátký střih vlasů

Řada celebrit by si nedokázala dnes představit nemít možnost zkrátit svou hřívu na minimum. Krátké vlasy jsou pro řadu žen, nejen celebrit, ideálním účesem, kterým podtrhují svou osobnost. Ne vždy tomu ovšem tak bylo. Jen nějakou dobu zpět se krátkými sestřihy označovaly ženy, které nebyly schopné být věrné. Krátký střih měl označovat hanbu, které se na sobě nevěrnice dopouštěly.

4. Knoflíky

Knoflíky jsou dnes běžnou součástí oděvů, a to jak pánských tak i těch dámských. Za jejich uvedením do módního průmyslu ovšem stojí francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte, který přikázal našití prvních knoflíků na rukávy vojenských oděvů. Proč? Vadilo mu, že si vojáci utárají nos rukávy.

5. První tanga

Moderní tanga a páskové kalhotky byly prvně vyrobeny v New Yorku, a to na objednávku jeho někdejší starostky Fiorelly Henry La Guardii, která se cítila naprosto pobouřená a znechucená tanečníky, kteří při svém projevu nepoužívali spodní prádlo. Nechala proto vyrobit první kusy decentního spodního prádla, jehož jediným úkolem bylo zakrýt genitálie.

6.Šperky pro pány

Mnoho žen se dnes bez šperků neobejde. Byli to ale muži, kdo začali šperky nosit ve velkém, aby tím demonstrovali své sociální postavení.

7. Dětské oblečení

Oblečení pro děti dnes tvoří značnou část módního byznysu a pro leckteré výrobce jsou zlatým dolem. První speciálně dětské oblečení se na trhu objevilo teprve před 200 lety. Do té doby byly ratolesti odkázány na nošení oděvů po maminkách a tatíncích, často zkrácené do potřebné velikosti.
Vaše Šárka

z
Ochrana osobních údajů Cookies