Maria Callas

Maria Callas (2. prosince 1923, New York – 16. září 1977, Paříž) byla hvězdou operního nebe 50. a 60. let. Proslavila se nejen svou výjimečnou interpretací, ale také životním stylem, elegancí kostýmů a šperků.

Na začátku padesátých let Callas pochopila, že k velké kariéře operní pěvkyně nestačí jen dokonalý hlasový projev a že její vysoká, avšak korpulentní postava není pro jeviště zcela ideální. Podstoupila drastickou dietu a zhruba za rok zhubla o neuvěřitelných 30 kilogramů. Stala se elegantní ženou, proslulou krásným vzhledem a vybraným vkusem v odívání.

Role trpící i šťastné, milující i kruté poskytly Callasové příležitost dokonale předvést, v čem byla výjimečná: svou schopností naprosté identifikace s postavou a strhujícím dramatickým projevem učinila z operního představení nevšední zážitek. Také její technická vyspělost byla obdivuhodná. Měla velký hlasový rozsah (tři oktávy) a svůj hlas ovládala s naprostou lehkostí ve všech polohách od koloratury (výzdoby jednoduché melodie technicky složitými pasážemi) po čistý soprán.

Milostná aféra s řeckým magnátem Aristotelem Onassisem stála Callasovou hodně úsilí a nervů. Bouřlivý vztah ukončila až Onassisova svatba s Jacquelinou Kennedyovou.

Maria po Onassisově zradě už další lásku nenašla. Psychicky zdeptaná nepodávala už ani ohromující výkony na operních jevíštích, mnohdy se stalo že operní part ani nedozpívala, nebo byla náročným publikem i vypískána.
Pěvkyně zemřela náhle na srdeční záchvat 16. září 1977 v Paříži ve věku padesáti tří let.

"Božská, nesmrtelná Callas" vlastnila fenomenální soprán, divadelní talent, nevídané charisma. Navždy okouzlila publikum celého světa. Byla nesmírně pověrčivá a milovala blyštivé šperky.

Výstava Maria Callas a Swarovsky- šperky na jevišti. Byla zcela unikátní. Její autor profesor Rinaldo Albanesi, dlouholetý viceprezident společnosti Swarovski International, ji připravil z kolekce divadelních šperků zhotovených pro Marii Callas Ateliérem Marangoni v Miláně. Ateliér byl založen Enniem Marinem Marangonim v roce 1940 a od okamžiku svého zrodu se stal nepřehlédnutel- ným dodavatelem šperků pro hvězdy světových operních domů, filmová studia a později i televizní společnosti. 
Kdo tam byl, byl okouzlen nejen krásou šperků, ale i hlasem Callasové, který zazníval ve všech prostorách.

z
Ochrana osobních údajů Cookies