Klukem se muž rodí, mužem se stává věkem, ale GENTLEMANEM se stává volbou

Milé dámy,

toužíte po dokonalém gentlemanovi? Chybí Vám pocit té jemné péče? Pojďme si tedy napsat několik základních pravidel, kterými se gentlemani dříve řídili, jaké je jejich logické opodstatnění a sami si řekněte, zda v nich nacházíte svého partnera, či ne, nebo zda byste chtěly, aby se takto k Vám choval. =)

1)      Stoupne si, když žena vchází do místnosti

Na důkaz úcty měli muži ve zvyku postavit se, pokud do místnosti vešla žena, starší člověk, nebo někdo významný. V dnešní době se s tímto projevem respektu moc neshledáme, ale upřímně, je vhodné si stoupnout alespoň tehdy, když Vám do kanceláře přijde host. Dámy ale řekněte, že by se Vám to nelíbilo. =)

 

2)      Gentlemani chodili vedle dámy vždy blíže k silnici

Tento zvyk vznikl v době, kdy ještě nebyl tolik propracovaný systém kanalizací a odpadních vod. Muž v podstatě dělal mezi ženou a „silnicí“ překážku proti jejímu pocákání, pro případ, že by kolem projíždějící povoz, nebo automobil projel kaluží.

 

3)      Gentleman podržel ženě dveře

I tento zvyk má své racionální opodstatnění. Ženy mývali široké velké sukně, s kterými se poměrně složitě manipulovalo, a tak bylo potřeba si sukni přidržet a „nasměrovat“ při nastupování do kočáru a dveří. Muž ženě vždy otevřel dveře a přidržel jí je, aby jí celou tuto operaci usnadnil.

 

4)      Usazení dámy ke stolu a sednutí si až poté, co usedne dáma

Bylo běžné, že muž ženě vysunul židli a pomohl jí, se usadit. Dále muž čekal, než usedli všechny dámy u stolu a až poté si sedl sám. To dnes můžeme vidět v pořadu Jana Krause, který si vždy sedá až po svém hostu.

 

5)      Pomohl ženě z, nebo do kabátu

Toto je věc, která se z celého gentlemanského kodexu zachovala asi nejvíce. Tento zvyk vznikl z důvodu nošení mnoha vrstev a nepohodlného korzetu dámou, díky kterým byla žena pohybově omezena. Proto jí muž pomohl do kabátu.

 

6)      Chůze na schodem až po dámě

Muži by správně měli chodit po schodech za ženou a to z důvodu vysokých bot a dřívějšímu běžnému nošení dlouhých sukní, které mohly zapříčinit zavrávorání ženy. Muž za ní sloužil tedy jako „pojistka“, aby ji v případě pádu mohl zachytit. V dnešní době, pokud má žena mini-sukni je asi logické porušit toto pravidlo. =)

 

7)      Pomoc s taškami

Toto pravidlo neplatí samozřejmě pro dámskou kapelku. Takže dámy, pokud chcete, aby Vám muž nesl tašku, nevkládejte si nákup do kabelky. =)

 

8)      Při dešti nad dámou drželi deštník

 Bylo zvykem nad dámou nést deštník, aby nezmokla a neřešit zda sám trochu zmokne.

 

9)      Gentleman dámě nabídne své sako

Myslím, že s tím jsme se již párkrát setkali. Když muž vidí, že se žena třepe zimou, okamžitě jí nabídne své sako.

 

10)   Doprovodí ženu k autu, nebo ke dveřím

Důvodem je samozřejmě její bezpečnost a přesvědčení se, že o dámu nemusí mít strach.

Tak co říkáte. Chcete takového doma?

Ve spolupráci Vaše Janička a Veronika

Zdroj:http://milanpolak.cz/pravidla-gentlemanu-kterymi-se-uz-prilis-neridime/

z
Ochrana osobních údajů Cookies