Gianni Versace

Na svět přišel v nejchudší části Itálie v Kalábrii, aby se v 80. a 90. letech stal pojmem ve světě módy. Začínal se učit u své matky švadleny, aby nakonec oblékal ty nejzářivější hvězdy. Miloval architekturu, starožitnosti i moderní umění

Narodil se 2.12.1946 a zavražděn byl dnes, před 17. lety. Zatímco se v Itálii konal pohřeb, v USA vrcholilo pátrání. Novináři spekulovali o motivu. V tajemných dohadech padají slova jako drogy, pomsta mafie či zběsilý čin homosexuálního milence. Nakonec se zájem policie soustředil na vzdělaného a bohatého mladíka Andrewa Cunanana. Deset dnů po vraždě nalezla policie jeho mrtvé tělo. Zastřelil se stejnou zbraní, kterou předtím vraždil. Motiv nebyl nikdy uspokojivě vysvětlen.

V roce 1978 společně se svým starším bratrem Santem a mladší sestrou Donatellou založil vlastní společnost Gianni Versace. O rok později předvedl i svou první pánskou kolekci a stále pracoval jako návrhář pro některé italské značky. Spolupráce sourozenců Versace byla velmi efektivní – Gianni navrhoval kolekce, Santo se staral o obchod a Donatella udržovala opravdu nadstandardní vztahy s významnými světovými celebritami – Madonnou, Stingem, Eltonem Johnem, princeznou Dianou, Demi Moore a mnohými dalšími. Právě vztahy se světovými celebritami, jejich oblékání pro významné příležitosti a jejich participace na reklamách značky Gianni Versace byla významným a velmi úspěšným prvkem expanzivní strategie značky, který záhy začaly kopíroavat i ostatní světové módní domy.

Znak Versace- hlava Medůzy- mýtická příšera po jejímž pohledu každý zkamení

Zaujal celebrity z odlišných společenských sfér, výstřední umělce i kontroverzní politiky. Oblékal princeznu Dianu i Madonnu a množství hollywoodských hvězd. Na přelomu 80. a 90. let kulminoval, chrlil jeden nápad za druhým.

Jeho nejznámější kolekce byly plné barev a fantazie, zvířecích motivů a rozhodně se neomezovaly jen na ženy. Stejné motivy používal i v pánské módě. Byl vždy o kus dál. To co dělal bylo krásné, provokativní a nespoutané, ale hlavně v sobě neslo obrovský erotický náboj.

V roce 1994 mu byla diagnostikována rakovina, kterou úspěšně zdolal. Ovlivněn myšlenkami na smrt vytvořil pro svou nejoblíbenější modelku Naomi Campbell kreaci a choreografii, při které střílela z pistole. Vůbec netušil, že si předpověděl i způsob svého tragického konce....

Gianni Versace byl zastřelen 15.7. 1997 před svým domem na Floridě Adrewem Cunananem bez zjevného důvodu.

z
Ochrana osobních údajů Cookies