Cristóbal Belenciaga

Tvořil, aniž by následoval módní trendy. Přesto jeho šaty byly ve své době dražší než od ostatních návrhářů. Získal si zaslouženou pozornost a inspiroval celý svět. Cristóbal Balenciaga

Narodil se ve Španělsku a nejdříve otevřel módní dům v San Sebastianu, časem se rozmáhá i do Barcelony a Madridu. S propuknutím španělské občanské války odchází do Paříže. Zde zakládá vlastní módní dům, který je otevřen i během druhé světové války. Společně s Givenchy se proslavil především uváděním kolekcí o měsíc později, jelikož měl velkou obavu z kopírování jeho práce. 
4 roky před vlatní smrtí salón zavírá, protože nedokáže ufinancovat zvyšující se náklady

Cristóbal Balenciaga byl puntičkář. Věnoval zvýšenou pozornost všem střihům, přehybům, detailům. Rád si s látkami pohrával a tak je řasil, překládal a nejrůzněji tvaroval. Nenásledoval módní trendy. Vytvářel si vlastní, jednak věřil vlastnímu úsudku a vidění módy a jednak tvořil šaty pro zákaznice tak, aby jim byly pohodlné. Často navrhoval tuniky a empírové linie - vyhovovalo to totiž jak starším tak i mladým zákaznicím.

Látky si nechával dovážet z Asie a tak ho, stejně jako většinu návrhářů té doby, ovlivnil Orient. Zároveň se v jeho modelech odrážela inspirace v rodném Španělsku. Kupoval modely od Coco Chanel nebo třeba Madeleine Vionnet, vozil je do Španělska a tam je přešíval a upravoval pro své zákaznice. 
Jeho vliv je zřetelný dodnes, nejvíce ale inspiroval asi Huberta de Givenchy nebo Rodrigueze.

Vaše Šárka

Zdroj: Nejvlivnější světoví módní návrháři

z
Ochrana osobních údajů Cookies