Coco Chanel

Protože její salon v plném lesku pokračuje dodnes, jsme často v pokušení přisuzovat Chanelové veškeré revoluční změny v módě bláznivých let. Nebyla-li první ženou, která si nechala ostříhat vlasy, pak to byla právě ona, kdo skutečně prosadil módu krátkých účesů. Poiret vymyslel úbor, který si mondénní žena mohla obléci sama bez pomoci komorné. Ale teprve Velká Slečna ho skutečně uvedla do praxe. Protože po skončení války byl nedostatek surovin, zavedla využití žerzejového úpletu, určeného doposud na pánské spodní prádlo. 
A navíc přisoudila úpletu a bižuterii privilegované postavení.

Tvůrkyně „elegance chudých“, která nepřestávala rozvíjet mnohé trendy, nestálá samotářka, jedinečná „Coco“ vymýšlela koncepci celkového elegantního vzhledu tam, kde ostatní snili nanejvýš o zavedení nové módy. Aniž je znala, byla ve své profesi návrhářky v úzkém spojení s velkými teoretiky moderny. Chanelová, dcera chudých vesničanů vzešlá z polosvěta, zlatých let, pochopila, že se z chudých poměrů dostane jenom prací. A dokázala to vynikajícím způsobem. Nejdříve se vyrovnala mužům, a nakonec je překonala. 
Bezprecedentní postoj, který přivedl do věčných proměn módy novou dimenzi: vnitřní sílu. Dobře ustrojená žena už nebyla nastrojená. Snažila se spíše líbit sama sobě než svádět své tiché společníky.

Coco Chanelová se stala se svým osobním kouzlem, svými milenci a svým citem pro styl první modní návrhářkou, která se skutečně pozvedla na úroveň své klientely. Tisk ukazoval její poutavý obličej a ona sama mu sdělovala své záměry, své paradoxy, své výstřednosti a urážky. Smáli se jim, ale všímali si jich, neboť Paříž je město, kde směšnost zabíjí a za Chanelovou zůstalo dost obětí.

Její módní salon byl otevřen v roce 1921 a v témže roce uvedl také svůj první parfém. Představil ho v jednoduchém cestovním flakonu bez ozdobiček s uvedením registračního čísla No 5 a odhodlaně přiznal obsah syntetických složek, čemuž se moderní parfumerie dosud bránila. Okouzlující vůně se dostala velmi rychle na špičku mezi prodávanými parfémy a předstihla ostatní. Byl skutečným zlatým dolem a dosud přispívá, byť v omezenější míře, k proslulost stylu, postoje a zářivé památky osobnosti, kterou paměť století staví vedle Picassa, Stravinského nebo Cocteaua, což ostatně byli její přátelé.

Kariéra Coco Chanelové se dělí na dvě etapy. Ta první se uzavřela v roce 1940 s německou invazí. V roce 1954 Coco znovu otevřela své salony a zahájila druhou část své oslnivé dráhy, která nás nepřestává fascinovat.

z
Ochrana osobních údajů Cookies